Pzt-Cum : - 09:00 - 18:00

Cmts - Pzr : - Kapalı

Pamer Ayak Saglik Merkezi Zubeyde Hanim Cad. No.13

Lefkosa, Nicosia, Cyprus

Hiçbir şeyden çekmedi dünyada
Nasırdan çektiği kadar
Hatta çirkin yaratıldığından bile
O kadar müteessir değildi;
Kundurası vurmadığı zamanlarda
Anmazdı ama Allah'ın adını,
Günahkar da sayılmazdı.
Yazık oldu Süleyman Efendiye

 

Orhan Veli’nin meşhur şiiri Kitabe-i Seng-i Mezar, Nasır’ın ne kadar insan vücudu için dayanılmaz ağrılara yol açtığını belirtmektedir. Buradan da anladığımız gibi bu tür sorunlarla karşı karşıya olan insanlar,nasırın oluşma nedeninden çok,kurtulmaya odaklanır. Bu da birçok yanlışa zemin hazırlar.

Ayakta nasır oluşmasının nedenlerini araştırdığımızda,basış bozukluğu,aşil tendon problemlerinde gelişen ayak basınç değer değişiklikleri,çekiç parmak ve pençe parmak gibi ayak parmağı deformiteleri,yürüme bozukluğu,aşırı kilo alıp verme, dar,düz ve yüksek topuklu ayakkabılar, suni deri, ayağın aşırı terlemesi, çok fazla ayakta durma ve yanlış yapılan sporlardır. Buna ek olarak da özellikle Diyabetik Ayak Sendromu yaşayan insanlarda sık görülür.

Merkezimizde nasır işlemlerini uygulamadan önce nedenleri araştırılır,buna uygun danışan bilgilendirilir ve nasırlı bölgelere frizeler yardımıyla periyodik bakımlar uygulanarak oradaki yük dağılımı engellenerek kişinin rahat etmesi sağlanır. Nasırın birçok çeşidi vardır. Kıbrıs’ta,özellikle kadınlarda, en çok karşılaştığımız nasır çeşidi,tırnak altı “Clavus Durus Subungualis” ‘tur. Tırnak batması ile çok karıştırılır. Bunu takiben,”Çekiç Parmak” deformitesinden oluşan nasır,  düz taban, çukur taban ve basış bozukluğundan oluşan nasırlardır.